Kendall Holweg qualifies for state in four events, Bobcats finish fourth at sectional meet
Delta's Kendall Holweg qualified for state in each of her four events at Saturday's Class 1 Sectional 1 meet at Lutheran North High School in St. Louis.
Holweg took first place in the 100 and 200-meter dashes, the 300-meter hurdles and the long jump to lead the Bobcat girls to a fourth-place finish.
Joining Holweg as sectional champions were Richland's Bailee Hux (discus, shot put) and Van Buren's Katie Griffin (400).
On the boys' side, Hayti's 4x200-meter relay and Bell City's Bo Lacy (discus) each took home sectional titles.
The Class 1 State Championship meet will take place on Friday and Saturday at Jefferson City High School.
Class 1 Sectional 1
Team scores
Boys
4. Hayti 53; T8. Bell City 27; T11. St. Vincent 22; 14. Delta 18; T15. Van Buren 17; T18. Scott County Central 14; 25. Oran 7; 27. Zalma 2.
Girls
4. Delta 66; 11. Van Buren 26; 14. Richland (Essex) 20; 21. Scott County Central 9; T23. Marquand-Zion 8; T23. St. Vincent 8; T25. Zalma 6; $25. Bell City 6.
Individual state qualifiers
Boys
100m — 2. Brandon Rowe, Hayti, 11.42; 3. Elijah Burnett, Hayti, 11.47; 4. Namarius Warren, SCC, 11.56.
200m — 2. Jordan Payne, Hayti, 23.13; 4. Brandon Rowe, Hayti, 23.46.
400m — 2. Eddie Pirtle, Hayti, 53.72.
800m — None qualified from Semoball coverage area.
1600m — 4. Jackson Unterreiner, St. Vincent, 5:02.13.
3200m — 2. Kennett Rampley, Bell City, 10:39.90; 3. Caleb Ricker, Van Buren, 10:58.64.
110m hurdles — 3. Namarius Warren, SCC, 17.57.
300m hurdles — None qualified from Semoball coverage area.
4x100m relay — 2. Hayti 44.26.
4x200m relay — 1. Hayti 1:33.04; 4. St. Vincent 1:40.64.
4x400m relay — 3. St. Vincent 3:44.95.
4x800m relay — 2. Van Buren 8:53.11.
High Jump — None qualified from Semoball coverage area.
Long Jump — None qualified from Semoball coverage area.
Triple Jump — 3. Bryson Maddox, Bell City, 38-09.75.
Pole Vault — None qualified from Semoball coverage area.
Discus — 1. Bo Lacy, Bell City, 133-01.00; 2. Lanson Cox, Delta, 125-04.00.
Javelin — None qualified from Semoball coverage area.
Shot Put — None qualified from Semoball coverage area.
Girls
100m — 1. Kendall Holweg, Delta, 12.69.
200m — 1. Kendall Holweg, Delta, 25.98; 2. Katie Griffin, Van Buren, 26.96; 4. Adisen Crowden, Delta, 28.36.
400m — 1. Katie Griffin, Van Buren, 1:01.07.
800m — None qualified from Semoball coverage area.
1600m — None qualified from Semoball coverage area.
3200m — None qualified from Semoball coverage area.
100m hurdles — None qualified from Semoball coverage area.
300m hurdles — 1. Kendall Holweg, Delta, 47.24.
4x100m relay — 3. Scott County Central 54.26.
4x200m relay — None qualified from Semoball coverage area.
4x400m relay — None qualified from Semoball coverage area.
4x800m relay — None qualified from Semoball coverage area.
High Jump — None qualified from Semoball coverage area.
Long Jump — 1. Kendall Holweg, Delta, 17-11.00.
Triple Jump — None qualified from Semoball coverage area.
Pole Vault — None qualified from Semoball coverage area.
Discus — 1. Bailee Hux, Richland, 119-01.00; 4. Montana Smith, Zalma, 87-11.00.
Javelin — 2. Presley Holweg, Delta, 102-04.00.
Shot Put — 1. Bailee Hux, Richland, 40-05.00; 4. Kaylee Stafford, Marquand-Zion, 32-05.50.