Semoball

All about family at SEMO Conference Wrestling Tourney

Jackson's Alec Bailey, top, grapples with a Sikeston wrestler during a wrestling meet Friday at Jackson High School in Jackson.
Tyler Graef ~ Southeast Missourian

It was a family affair for Jackson wrestlers named Wiseman and Horman in the first round of the 18-team SEMO Conference wrestling tournament Friday.

In the 113-pound weight class, Riley Wiseman won all three of his opening matches by fall - (0:52) over Shayne Vandegriff of Potosi, by (3:39) over Austin Hassell of Park Hills Central and (4:58) over Joe Hirst of Windsor.

At 120 pounds, fellow senior Rhett Wiseman won by fall (1:15) over Ethan Davis of Kennett.

A Dexter Bearcat wins his match at the SEMO Conference wrestling tournament at Jackson High School, January 24, 2020.
Tyler Graef ~ tgraef@semissourian.com

In the 138-pound weight class, freshman Griffin Horman won by fall (0:33) over Ken Parton of Windsor.

At 152, junior Garner Horman won by fall (0:36) over Ty Blakey of New Madrid County Central.

The second and final day of the tournament is Saturday at Jackson High School.

Individual results (local wrestlers)

106

Gaitlin Taylor, Poplar Bluff (0:43) by fall over Charles Owens, Windsor.

Diego McCormick, Dexter (0:44) by fall over Kaden Gegg, Valley Catholic.

Jacob Leavitt, Sikeston (0:54) by fall over Diego McCormick, Dexter.

Trenton Bollinger, Jackson defeated (1:30) by fall by Nate Schnur, Farmington.

Gavin Patterson, Kennett defeated (1:04) by fall by Gavin Alexander, Hillsboro.

113

Riley Wiseman, Jackson (0:52) by fall over Shayne Vandegriff, Potosi.

Riley Wiseman, Jackson (4:58) by fall over Joe Hirst, Windsor.

Riley Wiseman, Jackson (3:39) by fall over Austin Hassell, Park Hills Central.

Eric Harmon, Dexter (1:24) by fall over Eddie Foster, Sikeston.

Eric Harmon, Dexter defeated (1:37) by fall by Dayton Boyd, Farmington.

Jesus Diaz, Kennett defeated (3:22) by fall by Aidan Haggard, Hillsboro.

Jesus Diaz, Kennett defeated (3:46) by fall by Gavin Gross, St. Genevieve.

Ryan Criddle, Cape Girardeau Central (5:02) by fall over Gavin Hicks, Poplar Bluff.

Gavin Hicks, Poplar Bluff defeated 4-2 by Cody White, North County.

120

Henry Kennedy, Notre Dame defeated 10-4 by Nate Lawrence, New Madrid County Central.

Nate Lawrence, New Madrid County Central defeated (0:38) by fall by Austin Wadlow, Farmington.

Henry Kennedy, Notre Dame defeated (0:41) by fall by Austin Wadlow, Farmington.

Andrew Easton, Poplar Bluff defeated (5:13) by fall by Kobe Bolin, Park Hills Central.

Andrew Easton, Poplar Bluff defeated (1:59) by fall by Evan Morris, Hillsboro.

Rhett Wiseman, Jackson (1:15) by fall over Ethan Davis, Kennett.

Bryston Pemberton, Dexter (1:00) by fall over Ethan Davis, Kennett.

Devin Rowe, Cape Central defeated (1:04) by fall by Dalton McNeal, St. Genevieve.

Blayne McDermott, Sikeston (5:36) by fall over Devin Rowe, Cape Central.

126

Alec Bailey, Jackson (1:10) by fall over Joseph Flieg, Valle Catholic.

Trey Scott, Sikeston defeated Dace Wisdom, Poplar Bluff, 13-4.

Alec Bailey, Jackson by decision over Trey Scott, Sikeston.

Dace Wisdom, Poplar Bluff by decision over Joseph Flieg, Valle Catholic.

138

Troquan Mays, New Madrid County Central defeated (1:35) by fall by Griffin Ray, Hillsboro.

Drew Soule, Dexter defeated Troquan Mays, NMCC, 5-2.

Jeremiah Johnson, Cape Central defeated (3:07) by fall by Quinten Bell, Poplar Bluff.

Tyler Preston, Kennett defeated (0:50) by fall by Jordan Borseth, North County.

Quinten Bell, Poplar Bluff (2:53) by fall over Tyler Preston, Kennett.

Jeremiah Johnson, Cape Central defeated (1:26) by fall by Jordan Borseth, North County.

Griffin Horman, Jackson (0:33) by fall over Ken Parton, Windsor.

145

Levi Kaelin, Jackson defeated Raymund Barnett, Hillsboro, 6-1.

Levi Kaelin, Jackson defeated Jamourian Grimsley, Cape Central.

Mason Keena, Dexter (2:51) by fall over Seth Winklemann, Windsor.

Ben Colclasure, Poplar Bluff (1:08) by fall over Aaron Huff, North County.

Cannon Gaddis, Sikeston (2:40) by fall over Aaron Huff, North County.

Jacob Wilcox, NMCC defeated by Schmuke Branch, Farmington.

Jacob Wilcox, NMCC defeated (1:32) by fall by Levi Wiegand, St. Genevieve.

152

Garner Horman, Jackson (0:36) by fall over Ty Blakey, NMCC.

Jacob Medler, Dexter (1:25) by fall over Ty Blakey, NMCC.

Dylan Jordan, Cape Central defeated Devyn Tinsley, Sikeston, 14-5.

Devyn Tinsley, Sikeston defeated (3:35) by fall by Blake Bolin, Park Hills Central.

Dylan Jordan, Cape Central defeated Colby Vinson, Farmington, 9-4.

Seth Barris, Poplar Bluff (1:40) by fall over Chase Hollycross-Frank, Hillsboro.

Seth Barris, Poplar Bluff (0:37) by fall over Garrett Valle, Potosi.

160

Cameren Walley, Cape Central defeated Luke Houston, Farmington, 7-4.

Justin Mitchell, Poplar Bluff (1:19) by fall over Otrevian Walls, Kennett.

Dominic Mullin, Sikeston defeated (1:22) by William Mayberry, Park Hills Central.

Justin Mitchell, Poplar Bluff (1:47) by fall over Dominic Mullin, Sikeston.

Otrevian Walls defeated (0:32) by fall by William Mayberry, Park Hills Central.

Noah Uhrhan, Jackson (2:49) by fall over Levi Courtney, Potosi.

Alex Townsend, Dexter (2:26) by fall over Nicholas Green, Hillsboro.

Noah Uhrhan, Jackson (1:06) by fall over Nicholas Green, Hillsboro.

Alex Townsend, Dexter (3:08) by fall over Levi Courtney, Potosi.

170

Mason Diamond, Cape Central defeated John Bennett III, 2-1.

Travis Waldner, Dexter, defeated Mason Diamond, Cape Central.

Davion Steele, Poplar Bluff (0:13) by fall over Elijah Holifield, St. Genevieve.

Lorenzo Thomas, Kennett defeated (2:59) by fall by Cody Skaggs, Park Hills Central.

Lorenzo Thomas, Kennett defeated (3:46) by fall by Kael Krause, Farmington.

Jacob Wicker, NMCC (2:50) by fall over Kolten Naeger, Valle Catholic.

Tryler Beyatte, Jackson (1:42) by fall over Isaac Griggs, Sikeston.

Jacob Wicker, NMCC (2:19) by fall over Isaac Griggs, Sikeston.

Tryler Beyatte, Jackson (1:13) by fall over Kolten Naeger, Valle Catholic.

182

Anthony Robinson, Cape Central (1:45) by fall over Tim Okenfuss, Valle Catholic.

Parker VanSlyke, Dexter defeated (1:20) by fall by Chris Butts, Windsor.

Riley Sater, Poplar Bluff (4:46) by fall over Chris Butts, Windsor.

Hayden Higgins (3:12) by fall over Mark Fisher, Sikeston.

Cole Parker, Jackson (0:51) by fall over Mark Fisher, Sikeston.

195

Cole Amelunke, Jackson (1:10) by fall over Preston Ragland, Kennett.

Brian Tims, Sikeston (1:44) by fall over William Vaughn, St. Genevieve.

Cole Amelunke, Jackson (3:08) by fall over Brian Tims, Sikeston.

Preston Ragland defeated (0:55) by fall by William Vaughn, St. Genevieve.

Ethan Jackson, Notre Dame defeated (0:20) by fall by Royce Harris, Farmington.

Ethan Jackson, Notre Dame defeated by Josh Pullen, Cape Central.

Jamian Golden, NMCC defeated (3:30) by fall by Blake Hearst, Hillsboro.

Shawn Robards, Dexter defeated (3:02) by fall by Troy Harris, Park Hills Central.

Shawn Robards, Dexter defeated (0:49) by fall by Blake Hearst, Hillsboro.

Jamian Golden defeated (0:49) by fall by Troy Harris, Park Hills Central.

Desmond Howell, Poplar Bluff (0:33) by fall over Adrian Lipp, Valle Catholic.

220

Quazavion Jackson, NMCC (1:12) by fall over Owen Bewley, Dexter.

Jack Ekstam, Jackson defeated Peyton Simily, Farmington, 11-2.

285

Bradyn Crockett, Dexter (0:31) defeated by fall by Luis Ortiz, Potosi.

Bradyn Crockett, Dexter (3:04) defeated by fall by Michael Weinhold, Park Hills Central.

Liam Bryant, Jackson (1:20) by fall over Dante Reigle, Windsor.

Mason Cookson, Cape Central defeated (0:45) by fall by Jordan Jarvis, Hillsboro.

Mason Cookson, Cape Central defeated (0:59) by fall by Taylor, Poplar Bluff.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: