Two Kennett cross country runners medal at Heartland Conference Meet

Provided Photo
The Kennett boys cross country team (pictured) placed third at the Heartland Conference Meet Saturday Cape County North Park in Cape Girardeau. Pictured left to right are Kennett's Carson Blansett, Larry Payne, Kobe Patterson, Alex Yates, Brett Bradley, and coach Fred Garmon.

CAPE GIRARDEAU, Mo. - The Kennett Indians boys cross country team came up short in its bid to secure a conference title but did win a pair of medals Tuesday at the Heartland Conference Meet at Cape County North Park in Cape Girardeau.

PROVIDED PHOTO
Kennett’s Larry Payne (left) placed 15th and Kennett’s Kobe Patterson (right) placed second at the Heartland Conference Meet Tuesday at Cape County North Park in Cape Girardeau.

Kennett’s Kobe Patterson finished second with a time of 18:32 and Kennett’s Larry Payne placed 15th with a time of 19:57. The Top 15 finishers at the conference meet received medals.

PROVIDED PHOTO
Kennett’s Carson Blansett (left) and Kennett’s Kobe Patterson (right) were presented with the Dedication Award Tuesday for competing in cross country for four years.

The Kennett boys (105) placed third as a team. Oak Ridge (39) won the boys division. East Carter (56) finished second, Delta (114) took fourth, Woodland (117) came in fifth, and Bloomfield (165) placed sixth.

“Since these guys were freshmen one of our main challenges has been to come out and win the Heartland Conference,” Kennett coach Fred Garmon said. “I’m a little disappointed that we didn’t complete our goal but I’m still very proud of my guys. We’ve faced challenges all year but are still standing ready to compete day after day.”

Patterson finished 10 seconds behind Woodland’s Timothy Sloan who won the boys division with a time of 18:22. It is the fourth straight season Patterson has secured a medal at the conference meet.

“This program was built from scratch and Kobe has led us in the right direction on the course and in the classroom,” Garmon said. “He’s a great kid who continues to improve daily.”

Kennett’s Carson Blansett, Alex Yates, and Brett Bradley also competed at the conference meet Tuesday.

Patterson and Blansett were presented with the Dedication Award for competing in cross country for four years.

“It is no exaggeration when Coach Calkins says, “This is one of the hardest courses in the state,” Garmon said. “Any athlete who starts and finishes this course deserves respect.”

See results from the conference meet below:


BOYS DIVISION

Team Scores - 1. Oak Ridge 39, 2. East Carter 56, 3. Kennett 105, 4. Delta 114, 5. Woodland 117, 6. Bloomfield 165

Top 15 Individual Scores - 1. Timothy Sloan, Woodland, 18:22; 2. Kobe Patterson, Kennett, 18:32; 3. Braxton Walker, East Carter, 18:42; 4. Tanner Schamburg, Oak Ridge, 18:57; 5. Philip Marshall, Oak Ridge, 19:21; 6. Nathan Shrum, Meadow Heights, 19:34; 7. Mason Keith, Oak Ridge, 19:35; 8. Justin Ward, Oak Ridge, 19:42; 9. Joshua Reynolds, Bloomfield, 19:49; 10. Kennett Rampley, Bell City, 19:50; 11. Trevor Stoffrregen, Delta, 19:51; 12. Samuel Varnon, Saxony Lutheran, 19:54; 13. Jagger Robinson, Greenville, 19:55; 14. Kameron Mayberry, Kelly, 19:56; 15. Larry Payne, Kennett, 19:57.

GIRLS DIVISION

Team Scores -- 1. Woodland 40, 2. Saxony Lutheran 55, 3. East Carter 62, 4. Oak Ridge 84, 5. Chaffee 128, 6. Richland 131

Top 15 Individual Scores - 1. Kennedy Thies, East Carter, 23:13; 2. Emily Stewart, Woodland, 23:56; 3. Haley Hernandez, Meadow Heights, 24:10; 4. Kendall Holweg, Delta, 24:42; 5. Kinslee VanderMierden, Leopold, 24:43; 6. Harley Green, Woodland, 25:06; 7. Kambri Erzfeld, Meadow Heights, 25:16; 8. Emma Littlepage, Kelly, 25:25; 9. Jiliyan Hobeck, Oak Ridge, 25:28; 10. Alexia Kemp, Richland, 25:35; 11. Anna Thomason, Saxony Lutheran, 25:48; 12. Alexus Schreckenberg, Leopold, 25:49; 13. Staci Bangert, Saxony Lutheran, 25:57; 14. Hailee Green, Woodland, 26:00; 15. Abigail Thomason, Saxony Lutheran, 26:07.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: