Semoball

MISSOURIAN ROUNDUP: Jackson sweeps SEMO Conference cross country races

Notre Dame's Blake Morris heads to the finish line to win the SEMO Conference boys cross country race Thursday at Ozark Ridge Golf Course in Poplar Bluff, Missouri. Morris won in 15 minutes, 42.94 seconds.

The Jackson boys and girls claimed the team titles at the SEMO North Conference Meet on Thursday at the Ozark Ridge Golf Course in Poplar Bluff, Missouri.

Notre Dame senior Blake Morris successfully defended his conference in the the boys race, winning in 15 minutes, 42.94 seconds and helping the Bulldogs to a second-place team finish.

Morris got his first look at the course Thursday.

"Didn't know what to expect," Morris said. "I heard that it was hilly, and on the walk out before I noticed it had a pretty good amount of hills, but I also noticed it had good downhills. I really wasn't too worried about that, especially watching our JV guys, there were a lot of big PRs [personal records].

"I knew I could definitely go fast on it so I was ready."

Morris finished ahead of Jackson's Luke Wendel (16:21.97) and Poplar Bluff's Jaden Deaton (16:35).

"They held on for a decent amount like I figured they would, both of those guys are really good," Morris said.

Cape Central's Nathan Caldwell (17:04) finished fourth.

Notre Dame also placed second in the girls' division.

Dexter senior Margo Nea won the girls' race in 19 minutes, 32.9 seconds ahead of Notre Dame's Paige Beussink (20:24.94).

BOYS

Team Scores -- 1. Jackson 30; 2. Notre Dame 45; 3. Poplar Bluff 93; 4. Dexter 100; 5. Cape Central 106

Local top five finishers

CAPE CENTRAL -- 4. Nathan Caldwell (17:04.89); 20. Ryan Seabaugh (19:03.24); 25. Garrison Cabral (20:14.19); 27. Henry Rusten (20:37.24); 30. Marcus Gibson (20:55.14)

JACKSON -- 2. Luke Wendel (16:21.97); 5. Ethan Walz (17:07.79); 6. Evan Stephens (17:11.48); 10. Clayton Greenlee (17:44.51); 11. Hunter Wendel (17:50.76)

NOTRE DAME -- 1. Blake Morris (15:42.94); 8. Malcolm Patton (17:14.92); 9. Clayton Eftink (17:23.30); 13. Evan Boyd (18:08.35); 14. Mason Morris (18:21.09)

GIRLS

Team Scores -- 1. Jackson 32; 2. Notre Dame 37; 3. Dexter 80; 4.Poplar Bluff 87

Local top five finishers

CAPE CENTRAL -- 11. Esperanza Zalite (21:55.93); 13. Lindsey Caldwell (21:59.96); 16. Macee Hoskins (22:27.93)

JACKSON -- 3. Maite Higuera (20:29.12); 5. Mallorie Metzger (20:59.36); 6. Layla Fliege (21:07.65); 8. Elizabeth Steele (21:22.05); 10. Addie Heisserer (21:40.33)

NOTRE DAME -- 2. Paige Beussink (20:24.94); 4. Haley Smith (20:32.63); 7. Kathryn Taylor (21:14.09); 9. Molly Turner (21:29.12); 18. Selena Priggel (23:09.17)

VOLLEYBALL

Notre Dame 25 24 28, Festus 20 26 26

Sophomore Rylee McClintock hammered 10 kills and notched seven digs as the Bulldogs picked up a big win over the potential Class 3 sectionals nemeses Tigers in the three-set thriller at home.

Natalie Timpe nailed seven kills and Grace Landeweee put down six kills and put up four blocks for Notre Dame (16-6-4). Maggie Eby recorded seven digs and Delaney Dohogne contributed six digs for the Bulldogs, who also received 31 assists from Sarah Brennan.

Festus (19-9-2) will host Perryville on Monday in a match that will decide the conference champion of the JCAA Conference (Large Schools Division).

JV -- Notre Dame won 25-23, 25-22

Freshmen -- Festus won

Leopold 26 25, Lesterville 24 22

The near two-hour bus drive did not faze the Wildcats, who picked up a vengeful victory over the Bearcats in straight sets on the long road ride to Reynolds County.

Senior Kyla Beel finished with 17 kills, nine digs and four blocks for Leopold (19-7-4). Sophomore Paige Davis contributed 27 assists, nine digs and three kills for the Wildcats, and Beth Lincoln notched four kills, four blocks and four assists.

Lesterville (15-11-4) had beaten the Wildcats nearly two weekends ago in the Perryville Tournament, a loss that denied Leopold access to the Gold Bracket.

JV -- Lesterville won 25-15

Ste. Genevieve 25 25, Jackson 16 17

Mia Trankler recorded six kills in a loss to the Dragons, who denied the Indians their 20th win of the season.

Olivia Ward added four kills and five digs for Jackson (19-8-3). Abbey Klund notched six digs for the Indians and Lauren McDowell had four digs.

Julia McKlin finished with a game-high eight kills to lead Ste. Genevieve (8-13-4). Marysa Flieg added six kills and Ella Reed had five kills for the Dragons.

JV -- Jackson won 25-18, 19-25, 25-19

Freshmen -- Ste. Genevieve won 25-18, 25-18

Central (Park Hills) 25 25, Saxony Lutheran 09 16

The Crusaders were no match for the Class 3 powerhouse Rebels and suffered their fifth-straight loss at home.

Saxony Lutheran (6-20-2) will try to bounce back tonight when it travels south to Oran.

Central (23-3-2) is the top seed in the MAAA Conference Tournament and opens pool-play action on Tuesday.

No additional information was provided.

JV -- Central (Park Hills) won

Freshmen -- Central (Park Hills) won

MVC Tournament

Host Meadow Heights posted a flawless 6-0 record to claim the championship of the four-team round-robin Mississippi Valley Conference (MVC) Tournament.

The Panthers opened with a 25-13, 25-10 sweep of Zalma, then proceeded to trounce Marquand-Zion 25-15, 25-6, before squeezing out a come-from-behind win over Oak Ridge, 25-18, 25-23, for the championship.

Josey Wahlers accumulated a triple-double with 27 assists, 16 kills and 10 blocks and also served two aces to lead Meadow Heights (16-12) to its 10th-straight sweep. Gracie Cook finished with 19 kills and seven aces in the tournament, while Molly Conrad compiled 15 kills and Kylee Denman had seven assists. Makayla Smith did most of the heavy lifting on defense for the Panthers, compiling 25 digs and adding two kills, while Kambri Erzfeld followed with 13 digs and six service aces. Ashley Gruenke rounded out the finishing touches for Meadow Heights with nine digs and six kills en route to the championship.

Oak Ridge (15-11-2) posted a 4-2 record to receive second place in the tournament, downing Marquand-Zion 25-15, 25-8 and beating Zalma 25-21, 25-13. Paige Glueck racked up a triple-double with 31 kills, 36 digs and 12 assists to lead the Blue Jays. Zoe Berry also posted a triple-double with 22 assists, 17 kills and 14 digs. Sierra Woodall compiled 12 digs for Oak Ridge while Allison Seabaugh chipped in 10 digs and Mylee Schilling added three digs and two kills.

Zalma (8-16-2) picked up its only win of the night in a 25-19, 25-14 sweep of winless Marquand-Zion (0-16) to come home with third place.

*Note: Leopold is in the Mississippi Valley Conference and won the regular-season conference title but does not participate in the conference tournament.

BOYS SOCCER

Perryville 8, Sikeston 0

Dayton Strattman netted half of the Pirates's eight first-half goals in a road victory over the winless Bulldogs.

Stanley Volansky and Austin Welk recorded two goals and two assists apiece for Perryville (14-5-1). Bryce Brewer, Caleb Lappe, Strattman and Jake Unterreiner contributed one assist apiece for the Pirates.

Goalkeeper Ty Baudendistel got the shutout.

It was also Senior Night for Sikeston (0-21).

BOYS SWIMMING

SRC Relays

The Cape Girardeau Central boys swimming team shattered three meet records and placed first in five events to eke out the championship over crosstown rival Notre Dame at the Student Recreation Center (SRC) Relays at the Southeast Aquatics Center.

Both Notre Dame and Central's 200 freestyle relay teams broke the meet record of 1 minute, 40.48 seconds set last year by Central's Truman Vines, Josh Glenn, Atticus Vines and Elias Theall. The Tigers also improved on last year's record of 4 minutes, 1.76 seconds they set in the 400 medley relay. Central's 200 medley relay team of Jacob Bening, Jack Maxton, Toby Lin and Truman Vines also shattered the meet record of 1:51.49 set last year by Jackson's Brayden Walters, Trent Paullus, Peyton Huckabee and Brandon Pemberton with their first-place time of 1 minute, 47.81 seconds.

Team Scores -- 1. Cape Central 84; 2. Notre Dame 80; 3. Jackson 36; 4. Poplar Bluff 22

Top two finishers

200 freestyle relay -- 1. Notre Dame (Caleb LeGrand, Liam Arnzen, Brock Hulshof, Nicholas Hux) 1:36.26; 2. Cape Central (Atticus Vines, Elias Theall, Toby Lin, Josh Glenn) 1:40.00

600 individual medley relay -- 1. Central (Josh Glenn, Ben Steelman, Daniel Seabaugh) 6:42.65; 2. Notre Dame (Drew Barber, Patrick Hodges, Connor Hux) 6:59.54

900 freestyle relay -- 1. Notre Dame (Noel Keran, Nicholas Hux, Nick Landewe) 9:11.90; 2. Central (Jack Maxton, Toby Lin, Elias Theall) 9:11.98

400 medley relay -- 1. Central (Jacob Bening, Daniel Seabaugh, Jack Maxton, Truman Vines) 3:47.77; 2. Jackson (Kelton Horrell, Trent Paullus, Brayden Walters, Jake Shelton) 4:39.81

400 freestyle relay -- 1. Notre Dame (Nicholas Hux, Caleb LeGrand, Nick Landewe, Drwe Barber) 3:35.56; 2. Central (Ben Steelman, Atticus Vines, Toby Lin, Elias Theall) 3:50.89

300 butterfly relay -- 1. Central (Josh Glenn, Daniel Seabaugh, Jacob Bening) 2:59.48; 2. Notre Dame (Noel Keran, Trent Pruden, Connor Hux) 3:00.53

300 backstroke relay -- 1. Central (Josh Glenn, Ben Steelman, Jacob Bening) 3:07.13; Notre Dame (Nick Landewe, Trey James, Drew Barber) 3:07.80

300 breaststroke relay -- 1. Notre Dame (Patrick Hodges, Brock Hulshof, Connor Hux) 4:03.05; 2. Jackson (Jake Shelton, Trent Paullus, Caleb Farmer) 4:09.90

200 medley relay -- 1. Central (Jacob Bening, Jack Maxton, Toby Lin, Truman Vines) 1:47.81; 2. Notre Dame (Nick Landewe, Trey James, Noel Keran, Nicholas Hux) 1:55.05

-- From staff reports

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: