Kennett wins sixth straight swim meet

Wednesday, July 11, 2018
Photo by Dustin Ward, staff
Kennett’s Molly Potts competes in a swim meet earlier this season.

FROM STAFF REPORTS

CARUTHERSVILLE, Mo. - The Kennett swim team won a three-team meet against Dyesburg (Tenn.) and Blytheville (Ark.) Saturday at Diane Sayre Rec Center in Caruthersville.

Kennett recorded a first-place team score of 1,455 points. Blytheville tallied 429 points and Dyersburg tallied 79 points.

Kennett, which has won all six meets it has competed in this season, will host a five-team meet Saturday at Sheryl Crow Aquatic Center. Charleston, Dyersburg, River City and Blytheville are slated to compete against Kennett at the meet.

See complete results from the meet at Diane Sayre Rec Center at this link: Swim Results

View Kennett swimmers who finished in the top three in their respective competitions at the meet at Diane Sayre Rec Center below:


GIRLS RESULTS

Girls 6 & Under 25 Meter Freestyle

3. Ivy Smith 32.91

Girls 6 & Under 25 Meter Backstroke

3. Ivy Smith 41.31

Girls 6 & Under 25 Meter Breaststroke

2. Ivy Smith 43.60, 3. Parker Bullock 47.00

Girls 6 & Under 25 Butterfly

1. Ivy Smith 42.97

Girls 8 & Under 25 Meter Freestyle

1. Kinley Crawford 22.13; 2. Paisley McRill 22.75; 3. Anniston Ellison 24.50

Girls 8 & Under 50 Meter Freestyle

1. Ella Kate Waynick 53.28; 2. Anniston Ellison 54.32; 3. Natali Fowler 56.56

Girls 8 & Under 25 Meter Backstroke

1. Paisley McRill 26.72; 2. Ella Kate Waynick 27.44; 3. Brooklee Bolin 28.96

Girls 8 & Under 25 Meter Breaststroke

1. Kinley Crawford 27.48; 2. Brooklee Bolin 28.48; 3.Paisley McRill 29.75

Girls 8 & Under 25 Meter Butterfly

1. Ella Kate Waynick 28.90; 2. Brooklee Bolin 29.41; 3. Molly Payne 32.32

Girls 8 & Under 100 Meter IM

1. Kinley Crawford 2:16.31; 2. Analeigh Roberts 2:3415; 3. Molly Payne 2:37.38

Girls 8 & Under 100 Freestyle Relay

1. Paisley McRill, Ella Kate Waynick, Brooklee Bolin, Kinley Crawford 1:33.75; 2. Analeigh Roberts, Hadley Anglin; Cadden Dewrock, Natali Fowler 2:56.34; 3. Anniston Ellison, Molly Payne, Hadley Bowers, Kateyn Davis 2:56.34

Girls 8 & Under 100 Medley Relay

1. Ella Kate Waynick, Brooklee Bolin, Kinley Crawford, Paisley McRill 1:49.72; 2. Natali Fowler, Molly Payne, Analeigh Roberts, Cadden Dewrock 2:11.81; 3. Kateyn Davis, Anniston Ellison, Hadley Anglin, Ivy Smith 2:51.93

Girls 9-10 50 Meter Freestyle

3. Sally Metheny 37.12

Girls 9-10 100 Meter Freestyle

3. Addison Gurley 1:35.15

Girls 9-10 50 Meter Backstroke

2. Sally Metheny 49.28; 3. Emma Jarred 49.91

Girls 9-10 50 Meter Breaststroke

2. Emaelee Nelson 46.01; 3. Kate Leeker 56.06

Girls 9-10 100 Meter Butterfly

1. Sally Metheny 46.84; 2. Emaelee Nelson 53.04, 3. Ava Gurley 55.66

Girls 9-10 100 Meter IM

1. Kate Leeker 1:52.94; 2. Avery Payne 2:03.22

Girls 9-10 100 Meter Freestyle Relay

1. Emaelee Nelson, Addison Gurley, Ava Gurley, Sally Metheny 1:12.26; 3. Micaela Ward, Kali Reed, Courtlynn Lynn, Hadley Bowers 1:47.34

Girls 9-10 100 Meter Medley Relay

1. Sally Metheny, Emaelee Nelson, Addison Gurley, Ava Gurley 1:22.34; 2. Emma Jarred, Kali Reed, Kate Leeker, Allie Smith 1:32.50

Girls 11-12 50 Meter Freestyle

2. Jaelyn Rollins 29.25; 3. Kaetlyn Danley 30.66

Girls 11-12 100 Meter Freestyle

2. Jaelyn Rollins 1:05.41

Girls 11-12 50 Meter Backstroke

1. Jaelyn Rollins 35.09

Girls 11-12 50 Meter Breaststroke

2. Emma Claire Bodkin 49.16; 3. Zoe Lockhert 50.28

Girls 11-12 50 Meter Butterfly

2. Kaetlyn Danley 37.25; 3. Zoe Lockhert 38.72

Girls 11-12 100 Meter IM

3. Kaetlyn Danley 1:28.62

Girls 11-12 100 Meter Freestyle Relay

2. Jayla Ellis, Jules Gurley, Joslin Ward, Christi Tejeda 2:41.57

Girls 11-12 100 Meter Medley Relay

1. Jaelyn Rollins, Emma Claire Bodkin, Zoe Lockhert, Kaetlyn Danley 2:32.63; 3. Christi Tejeda, Jules Gurley, Jayla Ellis, Lilli Leeker 3:09.00

Girls 13-14 50 Meter Freestyle

1. Anelle Harris 31.65; 2. Kayden Dye 34.01; 3. Malea Lack 34.97

Girls 13-14 100 Meter Freestyle

1. Anelle Harris 1:11.31; 2. Malea Lack 1:18.63; 3. Carley Winston 1:21.15

Girls 13-14 100 Meter Backstroke

1. Kayden Dye 1:38.15; 3. Chloe Burdin 1:58.84

Girls 13-14 100 Meter Breaststroke

1. Anelle Harris 1:28.28; 2. Madison Morgan 1:41.46; 3. Malea Lack 1:46.18

Girls 13-14 100 Meter Butterfly

1. Kayden Dye 1:40.56

Girls 13-14 200 Meter IM

1. Madison Morgan 3:25.78; 2. Carley Winston 3:31.37

Girls 13-14 200 Meter Freestyle Relay

1. Madison Morgan, Malea Lack, Kayden Dye, Anelle Harris 2:21.71

Girls 13-14 200 Meter Medley Relay

1. Kayden Dye, Anelle Harris, Madison Morgan, Malea Lack 2:42.00

Girls 15-18 50 Meter Freestyle

1. Marie McMullan 29.21; 2. Emma Phillips 31.35; 3. Kayton Harris 32.84

Girls 15-18 100 Meter Freestyle

1. Isabelle Raspberry 1:05.19; 2. Marie McMullan 1:08.20; 3. Emma Phillips 1:09.16

Girls 15-18 100 Meter Backstroke

1. Eliza Raspberry 1:18.75; 2. Kayton Harris 1:21.91; 3. Kamryn Nelson 1:25.16

Girls 15-18 100 Meter Breaststroke

1. Emma Phillips 1:31.09; 2. Mary Grace Collins 1:39.08; 3. Annalyse Todd 1:54.47

Girls 15-18 100 Meter Butterfly

1. Eliza Raspberry 1:21.28

Girls 15-18 200 Meter IM

1. Marie McMullan 2:59.53; 2. Kamryn Nelson 3:25.77

Girls 15-18 200 Meter Freestyle Relay

1. Eliza Raspberry, Marie McMullan, Kayton Harris, Kamryn Nelson 2:08.61; 2. Emma Phillips, Mary Grace Collins, Annalyse Todd, Isabelle Raspberry 2:15.28

Girls 15-18 200 Meter Medley Relay

1. Eliza Raspberry, Emma Phillips, Isabelle Raspberry, Marie McMullan 2:19.78; 2. Kayton Harris, Kamryn Nelson, Mary Grace Collins, Annalyse Todd 2:38.50

BOYS RESULTS

Boys 6 & Under 25 Meter Freestyle

1. Rylan Martin 26.44; 2. Henry Stacks 27.78; 3. Zeke Dewrock 29.72

Boys 6 & Under 25 Meter Backstroke

1. Henry Stacks 32.66; 2. Rylan Martin 32.69

Boys 6 & Under 25 Meter Breaststroke

1. Rylan Martin 33.01; 2. Zayden Sledge 33.07

Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly

1. Zeke Dewrock 37.34; 2. Zayden Sledge 38.87; 3. Henry Stacks 39.20

Boys 8 & Under 25 Meter Freestyle

2. Jon Wyatt Payne 33.50

Boys 8 & Under 50 Meter Freestyle

3. Jon Wyatt Payne 1:19.72

Boys 8 & Under 25 Meter Breaststroke

1. Sam Porterfield 24.53

Boys 8 & Under 25 Meter Butterfly

1. Sam Porterfield 22.40

Boys 8 & Under 100 Meter IM

1. Sam Porterfield 1:57.56

Boys 8 & Under 100 Freestyle Relay

1. Henry Stacks, Sam Porterfield, Zeke Dewrock, Rylan Martin 1:53.64; 2. Jake Porterfield, Zayden Sledge, Jon Wyatt Payne, Finn Pritchett 2:13.07; Jamier Lemons, Kyson Arnold, Madden Anglin, Callen Danley 3:16.79

Boys 8 & Under 100 Medley Relay

1. Rylan Martin, Sam Porterfield, Henry Stacks, Jon Wyatt Payne 2:13.90; 2. Jamier Lemons, Jake Porterfield, Zeke Dewrock, Zayden Sledge 2:43.56

Boys 9-10 50 Meter Freestyle

1. Cadd Cunningham 39.68; 3. Will Leeker 42.87

Boys 9-10 100 Meter Freestyle

2. Will Leeker 1:37.87; 3. Cole Loggins 1:46.34

Boys 9-10 50 Meter Backstroke

3. Maddox Harris 1:02.62

Boys 9-10 50 Meter Breaststroke

1. Will Leeker 54.16, 2. Cadd Cunningham 56.30, 3. Maddox Harris 1:05.00

Boys 9-10 100 Meter Butterfly

1. Dylan Bellomy 51.86; 2. Braxton Bullock 57.95

Boys 9-10 100 Meter IM

1. Braxton Bullock 2:04.69

Boys 9-10 100 Meter Freestyle Relay

1. Will Leeker, Cole Loggins, Dylan Bellomy, Cadd Cunningham 1:16.82; 2. Wesley Wallace, Braxton Bullock, Maddox Harris, Clark Deckard 1:32.91

Boys 9-10 100 Meter Medley Relay

1. Dylan Bellomy, Will Leeker, Cole Loggins, Cadd Cunningham 1:30.00; 3. Maddox Harris, Braxton Bullock, Wesley Wallace, Clark Deckard 1:57.59

Boys 11-12 50 Meter Freestyle

1. Noah Metheny 35.66; 3. Jake Callis 49.84

Boys 11-12 50 Meter Backstroke

1. Noah Metheny 47.53; 2. Jake Callis 58.56

Boys 11-12 50 Meter Breaststroke

1. Noah Metheny 53.12; 2. Jake Callis 1:11.79

Boys 11-12 100 Meter IM

1. Noah Metheny 1:39.94; 2. Jake Callis 2:10.15

Boys 13-14 50 Meter Freestyle

1. Ishmael Harrell 30.68; 2. James Lemons 37.04; 3. Reggie Lemons 53.09

Boys 13-14 100 Meter Freestyle

1. Ishmael Harrell 1:13.66; 2. James Lemons 1:28.84; 3. Reggie Lemons 2:01.22

Boys 13-14 100 Meter Breaststroke

1. James Lemons 2:06.25

Boys 13-14 100 Meter Butterfly

1. Ishmael Harrell 1:35.25

Boys 13-14 200 Meter Medley Relay

1. Noah Metheny, James Lemons, Ishmael Harrell, Jake Callis 3:03.84

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: